Kreatywność /synonimy/: twórcza postawa, innowacyjność, pomysłowość, wynalazczość, inwencja, twórcze myślenie |
kreatywność - 10 skojarzeń
1. twórczość
2. otwartość
3. świeżość
4. zrozumienie istoty "problemu"
5. podŚwiadomość
6. współOdczuwanie
7. pomysłowość
8. odwaga
9. emocje
10. decydowanie
- Tomasz Szymański, kurs Liderzy Samorządu Uczniowskiego (CEO) |
„… kreatywność oznacza otwarcie umysłu na nowości, zmiany, nowe rozwiązania starych problemów. To aktywność, chęć zrobienia czegoś dla innych bez tkwienia w stereotypach i znanych schematach. Aby być kreatywnym, należy szukać różnych rozwiązań, nie zawsze prostych, chociaż czasem nawet poprzez banał możemy stworzyć coś kreatywnego.”
Projekt „WORLD MUSIC NOTES”, Volontŕ–riusze, nieformalna grupa młodzieży przy Stowarzyszeniu Parafiada, Dźwirzyno koło Kołobrzegu, 15-23 lipca 2009 r. |
Europejski Rok Kreatywności i Innowacji 2009 - celem obchodów było wspieranie działań zmierzających do promowania postaw kreatywnych i innowacyjnych, w drodze uczenia się przez całe życie, jako czynników rozwoju kompetencji osobistych, zawodowych i społecznych. |
„Kreatywność to przedstawianie w ciekawy i oryginalny sposób zwykłych zagadnień oraz wykorzystywanie czegoś we wcześniej nieznany sposób. To także zabawa z konwencjami, świadome do nich nawiązywanie, łączenie itp. Wszystkie działania osoby kreatywnej cechuje intensywność odkrywania nowych przestrzeni i środków…
Projekt „AdDiversity”, Centrum Współpracy Młodzieży Garczyn, Gdańsk, 5-13 września 2009 r. |
Myślenie kreatywne – „polega na stosowaniu narzędzi, umożliwiających świadome tworzenie nowych pomysłów (…) to burzenie dotychczasowych sekwencji, przyjmowanie innego punktu widzenia, a także dystansowanie się do obowiązujących reguł w celu wyszukania i zaprezentowania czegoś nowego. Kreatywność obejmuje elastyczność myślową…” -> Rola twórczego myślenia w biznesie |
Kreatywność – niestandardowe, twórcze i innowacyjne podejście do sztuki, pełne świeżości i otwartości, dające szansę każdemu, kto ma ciekawy pomysł. Potencjał, który tkwi w młodych ludziach, pokazuje jak odbierany i interpretowany jest świat. Kreatywność wywołuje poczucie refleksji, skłania do myślenia, do wnikliwego zastanowienia się nad dziełem.
www.dolinakreatywna.tvp.pl
„Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka” to cykliczny projekt stypendialny Telewizji Polskiej S.A., skierowany do młodych twórców (14–25 lat), który obejmuje 10 dziedzin sztuki: multimedia, fotografię, literaturę, taniec, sztuki plastyczne, muzykę, teatr, film, animację kultury oraz design. Co miesiąc rozstrzygany jest konkurs w jednej z tych kategorii. Celem projektu jest wyszukanie i wyróżnienie młodych talentów oraz pomoc w dalszym rozwoju kariery artystycznej.
Dolina Kreatywna aktywnie uczestnicy w promocji i wsparciu młodych artystów, umożliwiając stypendystom udział w wydarzeniach kulturalnych współorganizowanych przez Telewizję Polską (m.in. Festiwal Teatru Telewizji i Polskiego Radia „DWA TEATRY”).
O Dolinie ….
„Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka” to program skierowany do młodych ludzi, którzy kryją w sobie pasje, ciekawe pomysły, są pochłonięci sztuką. Każdy początkujący artysta kreuje własną ścieżkę, działa różnymi metodami i technikami, tworzy coś nowego, czego jeszcze nie było. „Dolina” umożliwia młodym artystom spełnienie swoich marzeń. Pomaga w realizacji pomysłu, wskazując, co jest szczególnie ważne, na co trzeba zwrócić uwagę.
Co „Dolina Kreatywna” daje młodym ludziom?
To nie tylko stypendium, ale wsparcie oraz udział w audycji, promującej dziedzinę sztuki, w ramach której laureat został nagrodzony. Nie można zapominać o emocjach towarzyszących poszczególnym etapom działania, a w szczególności radości i entuzjazmowi, które wywołuje pozytywna wiadomość z informacją o otrzymanym wyróżnieniu. „Dolina Kreatywna" nie jest zwykłym programem stypendialnym, nagradza zarówno młodego artystę, jak i jego pomysł. To nie massowy konkurs, na który każdy, bez względu na jakość, może przesłać swoją pracę. To konkurs dla młodzieży z pasją i pomysłem. Każdy uczestnik powinien być świadomy jakości i precyzji swojego dzieła. Nadesłane prace oceniają niezależni jurorzy, którzy na co dzień zajmują się daną dziedziną sztuki, są w niej „mistrzami”. Dają szansę młodemu artyście, pokazują, że właśnie ten projekt, to dzieło jest szczególne. Otrzymane stypendium umożliwia zakup sprzętu, rozwój zainteresowań oraz realizację zaplanowanej inicjatywy. Program wywiera ogromny wpływ na stypendystę, odwraca jego życie o 360 stopni. „Dolina” przekonuje do refleksji nad samym sobą, a jednocześnie rozbudza w młodych aktywność, sprawia, że chcą działać dalej, rozwijać się, dążyć do realizacji swoich celów, poszerzać horyzonty, wychodzić poza granice siebie samego.
… i pocztówkach
„Dolina Kreatywna” nauczyła mnie otwartości, pewności i wytrwałości, dała poczucie satysfakcji, spełniania, otworzyła przede mną „świat”. Stypendium programu „Dolina Kreatywna” umożliwiło realizację projektu „Zapraszamy w nasze Krzaki”. Wspólnie z młodzieżą przygotowaliśmy przestrzenną mapę wsi, a także wydaliśmy serię pocztówek. Program odmienił nie tylko mnie, ale i lokalną społeczność, grupę, przyczynił się do poczucia solidarności, spójności. Wszyscy zebrali się jednego dnia, aby pomóc w organizacji imprezy. Chcieliśmy pokazać się z jak najlepszej strony, zaprezentować miejscowość, w której żyjemy.
„Dolina Kreatywna” przyczyniła się do szerszej promocji Krzaków. Dzięki pocztówkom przekroczyliśmy „granice” naszej wsi, możemy cieszyć się swoimi sukcesami na zewnątrz, z innymi osobami. Kartki pocztowe okazały się strzałem w dziesiątkę! Do dzisiaj pamiętam jak młodsi i starsi mieszkańcy z dumą trzymali pocztówki z Krzaków, dzieląc się nimi z krewnymi i bliskimi. Projekt szczególnie związał społeczność wsi, pokazał, że w małej miejscowości jest mnóstwo rzeczy, którymi można się cieszyć, z których można być dumnym.
Polecam! Naprawdę warto!
Mateusz Konieczny
Stypendysta II edycji programu „Dolina kreatywna” w dziedzinie animacji kultury |